a

All ideas streamlined into a single flow of creativity. Smiltė.

LA offices

Gençlerin Kültürel Alana Erişimi

Çalışma Ziyareti Hakkında

Kültür ve Tiyatro Araştırmaları Derneği (Cultheater), Mart 2018’de Sivil Düşün AB Programı desteği ile Almanya’nın Berlin ve Hamburg şehirlerine “Gençlerin Kültürel Alana Erişimi” konulu çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında gençlik, kültür ve sanat alanında çalışan çeşitli sivil toplum kuruluşları ve tiyatrolar ile görüşmeler gerçekleştirildi, gençlere yönelik kültürel eğitim ve sanat çalışmaları konusunda farklı örneklere tanık olundu ve bu örnekler üzerine uygulayıcılar ile tartışma imkanı bulundu. Gençlerin kültürel alana erişimi konusu çerçevesinde şekillenen çalışma ziyareti kapsamında, Almanya’da yaşayan göçmen ailelerin çocukları olan gençler ile Almanya’da kültür ve sanat alanına erişim konusundaki mevcut imkanların ve engellerin tartışıldığı bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.
Kiga e.V. derneği ile gerçekleştirilen görüşmede, dernek bünyesinde gençlere yönelik gerçekleştirilen yabancı düşmanlığı ile mücadeleyi konu alan kültürel eğitim modülleri üzerine tartışıldı.
Berlin’in Spandau bölgesinde yer alan Klubhaus Spandau gençlik merkezi ziyaret edildi. Özellikle göçmenlerin yoğunlukta olduğu bu bölgede gençlerin sosyal ve kültürel aktivitelere katılımını teşvik eden çalışma biçimleri, sundukları imkanlar ve karşılaştıkları zorluklar üzerine konuşuldu. Merkezde yer alan, Kiga e.V. tarafından hazırlanan L’Chaim Auf Das Leben sergisi ziyaret edildi ve sergi küratörü Joachim Seinfeld ile serginin hazırlanma amacı ile ulaştığı genç nüfus üzerindeki etkisi üzerine konuşuldu. Hamburg şehrinde çalışmalarını sürdüren MUT Theater genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay ile tiyatronun kuruluş amacı, gençlere yönelik eğitim faaliyetleri ve yürüttükleri uluslararası gençlik projeleri üzerine tartışma fırsatı bulundu.
HAU (Hebbel an Ufer) Berlin Sosyal Yardım Departmanı ile kurum bünyesinde yürütülen sosyal sorumluluk projeleri konusunda görüşüldü. Kurumun yapılanması, misyonu, gençler ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alındı. Bu kapsamda Türkiye’de geliştirilebilecek benzer modeller üzerine tartışıldı.

Date